Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
POMPY CIEPŁA > System Natea

System  Natea - technologia bezpośredniego parowania/bezpośredniego skraplania.

pompy ciepła

Transfer ciepła jest zapewniony dzięki w pełni ekologicznemu, bezpiecznemu czynnikowi R410A, pracującemu w obiegu zamkniętym.

Wpływająca do sieci pętla umieszczona na zewnątrz, pod powierzchnią gruntu, na głębokości od 100 do 120 cm (w zależności od rodzaju gruntu i terenu kraju) pobiera ciepło co doprowadza do jego odparowania. Proces ten zachodzi nieprzerwanie nawet jeżeli temperatura gleby na głębokości ułożenia kolektora spadnie poniżej -10˚C. Następnie odparowany czynnik trafia do serca układu, pompy ciepła mogącej się składać z jednego do 3 kompresorów śrubowych gdzie w procesie sprężania podnosi się parametry czynnika tak aby były użyteczne do ogrzewania budynku.

Wypływający wciąż w postaci gazowej czynnik wpływa w pętle ogrzewania podłogowego gdzie oddaje zgromadzone w nim ciepło skraplając się jednocześnie. Na drodze do wykonania kolejnego obiegu napotykamy jeszcze zawór rozprężny, który pozwala rozdzielić strefy niskiego (kolektor gruntowy) i wysokiego (pętle ogrzewania podłogowego) ciśnienia.

Pompa ciepła Natea może się składać z 1 do 3 kompresorów co pozwala dostosować moc urządzenia do zapotrzebowania budynku w zakresie od 2,3 do 33,9 kW.

Podstawowe dane techniczne:

Typ kompresora MT 2.10 MT 4.10 MT 5.10 MT 7.10 MT 9.10 MT 11.10
Moc grzewcza w W (*) 2 300 4 000 5 500 7 200 9 500 11 300
Rodzaj czynnika R410A R410A R410A R410A R410A R410A
Zasilanie jednofazowe (230 V) * * * * *  
Zasilanie trójfazowe (400 V) * * * * * *
Typ wymiennika zewnętrznego poziomy poziomy poziomy poziomy poziomy poziomy
Ilość pętli 1 2 3 4 5 6

Dane dla temp. odparowania -5˚C i temp. grzewczej +30/35˚C

Najważniejszymi zaletami systemu Natea są:

  • zapewnienie w 100% ogrzewania budynku przez cały rok
  • wysoka sprawność przy relatywnie niskich kosztach inwestycyjnych porównywalnych z systemem opartym o kocioł kondensacyjny
  • niewielka powierzchnia poziomego kolektora gruntowego, w budynkach dobrze ocieplonych 1:1 powierzchni ogrzewanej
  • wysoka bezawaryjność bazująca na przemyślanej prostocie systemu
  • brak konieczności wymiany glikolu, a co za tym idzie niskie koszty serwisowania (w pompach ciepła używających jako nośnik ciepła mieszaniny glikolu konieczna jest jego cykliczna wymiana, średnio co 3 lata, gdyż podlega on naturalnemu procesowi starzenia i utraty właściwości)
  • w okresie pracy pompy ciepła na cele grzewcze budynku podgrzew ciepłej wody użytkowej odbywa się bez dodatkowych kosztów
pompy ciepła

Opcje dodatkowe: